Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Monadenium

30. 4. 2008

 

Monadenium

 

Pokud vám název rodu nic neříká, monadenia jsou zvláštní rostliny čeledi Euphorbiaceae, lišící se od euforbií hlavně stavbou svých květů – cyathií, v kterých byste našli zvláštní útvar, produkující velké množství nektaru. Z toho vychází i název rodu: ´mono´ je řecky jeden, jednotlivý a ´aden´ je žláza. V květu je totiž zvláštní, nektar produkující žláza, která vznikla spojením původních 4 žláz. Celé rostliny obsahují podobně jako další Euphorbiaceae bílý jedovatý latex. V poslední encyklopedii U.Eggliho je uvedeno 73 druhů z tropické Afriky, Somálska, Etiopie, Angoly, Mozambiku a Jihoafrické republiky. Ty se dají dále roztřídit na 3 skupiny podle způsobu svého růstu:

1. Geofyty se sezónními stonky do 30cm výšky. Velká část druhů pochází z afrického  Zaire. Suché období přečkávají jako holý kaudex pod substrátem (např. M.catenatum, M.erubescens, M.globosum, M.gracile, M.orobanchoides)

2. Byliny ve formě keřů s trvalými stonky (do 5cm v průměru) s hrbolky nebo prohlubněmi mezi jizvami po opadaných listech ( z těch, které znám např. M.ellenbeckii, M.guentheri, M.lugardiae, M.reflexum, M.ritchiei, M.schubei, M.stapelioides)

3. Stromy, keře či byliny s trvalými stonky bez hrbolků a prohlubní (ze známějších např. M.coccineum, M.crispum, M.echinulatum, M.invenustum. M.magnificum, M.montanum, M.rubellum, M.spectabile, M.stoloniferum, M.trinerve).

Velkým pěstitelem a znalcem rodu Monadenium je v Čechách Mudr. Svatopluk Ryba z Rakovníka, od něj také pochází velká část našich sbírkových monadenií, hlavně 2. a 3. skupiny. Pan Ryba monadenia nejen úspěšně řízkuje, ale také vysévá. Je díky tomu jeden z mála, u koho se dají monadenia nepříliš draho nakoupit.V poslední době se hodně zajímám o rostliny z první skupiny, do které patří velmi zajímavé geofyty se stonky a listy, rostoucí jen v letní sezóně. Na jaře se u nich nejdříve objevují cyathia. Vypadá to velmi zajímavě, když  nad zemí vykoukne chomáč barevně zajímavých květů, přetrvávající dlouhé týdny. Sezónní stonky se délkou liší druh od druhu, pochopitelně nejatraktivnější jsou ty hodně nizoučké s růžicí masitých, všelijak pokroucených a vybarvených listů.

Jako první rostlina rodu Monadenium se do mé sbírky dostal jeden z poddruhů M. ritchiei, zakoupený na výstavě v Rakovníku. ObrazekČasem se mi podařilo doplnit většinu poddruhů tohoto druhu. Při dodržení několika zásad (sucho a více tepla v zimě, pemzový substrát a opatrnost při zálivce v růstové sezóně) většina monadenií naší sbírky nejen dobře roste, ale často a docela hojně kvete. Občas se mi podaří sprášit nějaké květy, a pak včas pochytat střílená semena, s výsevy je to bohužel už díky mé liknavosti horší. Letos si ale chci vše důkladněji ohlídat a konečně nadělat alespoň trochu potomstva, aby nakoupené rostliny nebyly nakonec posledními Mohykány.  

 

Fotografie: Monadenium ritchiei ssp.nyambense

 

 

Náhledy fotografií ze složky Monadenium

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář