Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Ostatní rody - Callisia

21. 2. 2011

Callisia

 

Jednoděložné rostliny rodu Callisia jsou blízce příbuzné rostlinám rodu Tradescantia, hlavní oblastí rozšíření jsou subtropické a tropické oblasti Ameriky – jihovýchod USA, Mexiko a další  země tropické Ameriky. Jméno rodu vychází z řeckého „kallos“, což znamená kráska.

Jsou to převážně trvalky sec.-navicularis.jpg sukulentními listy, pro něž je typický povětšinou chybějící pár listenů před otevřením květu, odlišná semena a jiný počet chromozómů, než mají příbuzné tradeskancie. Některé druhy zatahují v období sucha do hlízy či ztloustlých kořenů. Bílé či růžové květy mají 3 volné korunní lístky (výjimečně i jen 2), květenstvím jsou vrcholíky, spojené do páru. Rostlliny rodu Callisia se dají rozdělit do 4 sekcí, odlišených detaily květů a květenství či celkovým vzhledem rostliny (Hadrodemas, Brachyphylla, Leptocallisia, Callisia). Encyklopedie Monocotyledons uvádí 8 sukulentních druhů (C. elegans, C. fragrans, C. micrantha, C. multiflora, C. navicularis, C. repens, C. tehuantepecana, C. warszewicziana).

Mou první rostlinou byla klasická Callisia navicularis, která se dá sehnat na kdejaké výstavě či u spousty pěstitelů. Článek o ní najdete na Zel(e)ných listech.

 

Náhledy fotografií ze složky Callisia

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář