Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Ostatní rody - Cyclamen

12. 2. 2011

Cyclamen

 

Pro obecné in   formace o tomto rodu nahlédnu do publikace o hlíznatých rostlinách (Bulbs). Rod Cyclamen dostal své jméno podle řeckého slova kyklos (= kruhový), asociaci hledejte v spirálovitém zakroucení stvolů,c.-coum.jpg nesoucích plody. Rostliny tohoto nevelkého rodu (cca 20 druhů) pocházejí hlavně ze zemí kolem Středozemního moře, výhodou některých z nich je, že se u nás dají pěstovat i v nevytápěných prostorách či dokonce rovnou na skalce (např. C. coum, C. cilicium, C. hederifolium, C. purpurascens). Všechny druhy vítají občasnou zálivku na podzim, v zimě a brzy na jaře, v létě pak tolerují vynechání zálivky (jen C. purpurascens, známý i z tuzemských lokalit, úplné vynechání zálivky nemá v oblibě – mohu potvrdit z vlastní zkušenosti). Dovoluje jim to zásobní orgán – podzemní hlíza, ze které rovnou vyrůstají tmavě zelené či všelijak světlými znaky prokreslené listy a bílé až purpurově fialové květy. Stvol, nesoucí květy a pak plody se později začíná stáčet do spirály. Semena by se měla vysít co nejdříve, zvlášť, když neznáte dobu sklizně.

Některé druhy mají v oblibě stín, jiným dělá dobře slunné stanoviště. V dnešní době zahradnický trh zaplavují kultivary rostlin rodu Cyclamen, vyselektované do velkokvětých či jinak nápadně kvetoucích forem, určené pro pokojové pěstování.

Mými prvními rostlinami tohoto rodu byly druhy C. coum a C. cilicium, zakoupené od jedné internetové zahradnické firmy. Přestože přišly s docela scvrklými hlízami, dnes už jsou to pěkné , dokonce i kvetoucí rostliny s minimálními nároky na pěstování. Úpně všechny druhy mít ve sbírce nepotřebuji, stačí mi jen ty něčím zajímavé a hlavně pěstitelsky méně náročné.

Fotografie - Cyclamen coum

 

Náhledy fotografií ze složky Cyclamen

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář