Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Ostatní rody - Mirabilis

2. 12. 2010

Mirabilis

 

Rod Mirabilis (což latinsky znamená nádherný) patří do čeledi Nyctaginaceae, zahrnuje rostliny, pocházející z tropické jižní Ameriky a dnes u vlastně z tropů celého světa. Přestože Mirabilis jalapa, což je jediná rostlina, kterou z tohoto rodu znám, má docela pohledný ztloustlý kořen a vůbec se chová jako klasická kaudexní rostlina, v encyklopedii Dicotyledons od U. Eggliho byste ji hledali marně. Musela jsem si vystačit s Wikipedií, zde naštěstí mirabilis-jalapa.jpgbylo informací docela dost.

U M. jalapa už v ranném věku začne tloustnout kořen, nadzemní zelené části mohou dorůst do  skoro metrové výšky a asi nenjnápadnější ozdobou jsou velké trubkovité květy, které se otevírají odpoledne a zůstávají tak přes noc (odtud asi  české jméno nocenka). Opylují je noční motýli, výsledkem jsou velká tmavá semena. U květů Wikipedia popisuje jednu zajímavost: na jedné rostlině se mohou vyskytnout květy více barev a i generativně se z rostliny s jednou barvou květů mohou v potomstvu vyskytnout rostliny s barvou květů hodně odlišnou.

K rostlinám, které mám ve sbírce, jsem přišla jako slepý k houslím. Kdysi jsem si z jedné pěstírny objednana semena Impatiens tuberosa. Už záhy však bylo jasné, že se semen nevylezla hlíznatá netýkavka, nýbrž něco záhadného. Po čase už se dalo poznat, že je to Mirabilis jalapa. Rostliny během roku vytvořily nevysoké stonky a na podzim vždy zatáhly. Nikdy mi nekvetly, dnes už však vím, že pro nakvetení by potřebovaly hlubší nádoby, výživnější substrát a mnohem víc vody. Třeba se jednou dobře vyspím, jednu z rostlin zasadím na zahradu do volné půdy a pak se budou dít věci...

 

Náhledy fotografií ze složky Mirabilis

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář