Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Ostatní rody - Phytolacca

21. 3. 2010

Phytolacca

 

Vždy jsem si myslela, že si rostlinu rodu Phytolacca (česky líčidlo) nikdy nepořídím. Znala jsem ji z botanické zahrady, kde rostla jako téměř třímetrový strom hluboho prokořenělá do betonové podlahy. I když se každoročně seřezávala až ke ztloustlému kmeni, stačila do další sezóny vytvořit ohromnou nadzemní hmotu větví s velkými listy, nemilosrdně stínící cokoliv pod ní.

Člověk míní, život mění. Malý semenáč P.dioica nám vloni přivezli Romča s Pájou, dva brněnští sukulentářsko – cibuloví nadšenci a výsevoví maniaci ( viz web Sedmdesátosmička). Je tedy ve fotogaleriích zařazená mezi ostatní rody a asi zde jako druh zůstane na dlouho osamocená.Obrazek V přírodě dorůstá až 25m, což už je slušně urostlý strom s kmenem o průměru až 2m! V teplejších oblastech se pěstuje v parcích a na zahradách, u nás pochopitelně jen v temperovaných sklenících.

Kterak rod Phytolacca přičel ke svému jménu? Řecké slovo phyton označuje rostlinu, latinsky lacca se říká laku, glazuře. Složenina obou slov vznikla díky tmavěčerveným plodům, které se používají jako barvivo. Celý rod má asi 20 nedostatečně popsaných druhů, které rostou jako byliny, keře či pachykaulní stromy hlavně v tropické Americe. Asi nejznámějším druhem je P.americana, dnes celosvětově rozšířená, dalo by se říct až plevelná rostlina. Často se pěstuje v parcích jako okrasná rostlina. Využívají se i její plody jako barvivo, inkoust, cukroví atd.. Má zkušenost s touto (květuschopnou) rostlinou není příliš pozitivní, pokud si neohlídáte velké množství plodů, která rostlina vyprodukuje, dokáže se vám „odměnit“ zaplevelením zahrady.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář