Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Ostatní rody - Pilea

10. 3. 2010

Pilea

 

Jedinou rostlinu tohoto rodu jsme před dvěma lety dostali na návštěvě jednoho nadšeného pěstitelského páru z Roudnicka (viz web Krása netřesků). Tehdy jsme ještě netušili, jak se vlastně rostlina jmenuje, já jsem tipovala, že by to mohla být nějaké Peperomia, i když bych za to krk nedala. Dokonce jsem jednu podobnou peperomii našla a pod jménem Peperomia peltigera jsem ji i nějakou dobu evidovala. Při návštěvě u Norberta Kleinmichela v Německu jsem v jeho sbírce zahlédla obdobný druh a dobře jsem se podívala na jmenovku. Stálo tam Pilea peperomioides. Chytrému napověz, hloupého trkni – stačilo se doma podívat na internet a vše se potvrdilo.

ObrazekCelý rod Pilea (čeleď Urticaceae – kam patří třeba Obetia) dostal své jméno podle latinského slova „pileus“ (plstěný klobouk či čepice) . Květní kalich rostlin totiž i po odkvětu překrývá plod, vytváří tedy onu sametovou pokrývku. V nejrůznějších tropických zemích světa roste až 500 druhů tohoto rodu, nejvíce (asi 180) jich najdete v Americe. Řada z nich je využívaná zahradnicky. Rostliny rostou jako byliny či keře se střídavými listy, květenstvím jsou vrcholíky či laty. Květy jsou jednopohlavní, samčí květy mají 4 petaly, samičí jsou tříčetné.

Encyklopedie Dicotyledons uvádí 4 sukulentní druhy: peruánská vysokohorská Pilea foliosa, dále Pilea microphylla, rostoucí v celé tropické Americe, kolumbijská Pilea serphyllacea a již zmiňovaná Pilea peperomioides, pocházející z Číny a Yunnanu.

 

Náhledy fotografií ze složky Pilea

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pilea ala Peperomia

(Dasa, 21. 7. 2010 16:38)

Radko díky za tento příspěvek, hned si jdu opravit jmenovku. Rostlina od Tvé návštěvy pěkně povyrostla.
D.