Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Ostatní rody - Plectranthus

2. 3. 2010

Plectranthus

 

Rod Plectranthus patří mezi velkorody, encyklopedie uvádí asi 300 druhů, rozšířených v Africe, na Madagaskaru, v Asii, Austrálii a v Melanézii, sukulentních je však jen asi desetina z nich původem z Afriky . Zásobními orgány mohou být různé části rostlin: kořeny (u některých druhů jsou i jedlé), stonky a listy, přičemž u některých to bývá i kombinace více sukulentních orgánů dohromady. Jméno rodu vzniklo, jak už to většinou bývá, složeninou dvou řeckých slov: ,plectron‘, znamenající kohoutí ostruhu a ‚anthos‘ – květ, díky zvláštní ostruhaté části květu některých druhů .

Pro zjednodušení jsou rostliny tohoto rodu rozděleny do 6 podrodů, rozlišených podle způsobu kvetení, tvaru květenství i tvaru a počtu samotných květů (Nodiflorus, Xerophilus, Burnatastrum, Coleus, Calceolanthus, Plectranthus se dvěma sekcemi Coleoides a Plectranthus). Všechny druhy jdou velmi dobře množit ze stonkových řízků.

Prvním zástupcem rodu PlectranthusObrazek v naší sbírce byl Plectranthus ernstii, patřící do posledního podrodu Plectranthus, sekce Plectranthus. Je to klasika sukulentních sbírek, přesto stále vzhledná rostlina se ztloustlou bází, snadno použitelná pro tvarování na bonsaj. Podrobnosti o tomto druhu se dočtete v článku na stránkách Zel(e)né listy (odkaz v úvodu).

 

Náhledy fotografií ze složky Plectranthus

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář