Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Ostatní rody - Sesamothamnus

15. 2. 2010

Sesamothamnus

 

Rostliny, lépe řečeno stromy rodu Sesamothamnus jsou pro mě trochu podivné. Znám je jen z kultury jako menší semenáče a v jejich dospělé podobě v přírodě jsem je viděla jen na několika fotografiích. Proto mě docela zajímalo, co se o tomto rodu dozvím v encyklopedii Dicotyledons.

V první řadě mě překvapilo, že jsou příbuzné s rostlinamiObrazek rodů Uncarina a Pterodiscus. Sezamový keř, tak by se asi volně přeložil význam jména Sesamothamnus. „Sesamum“ je rod z čeledi Pedaliaceae a řecky „thamnos“ znamená křoví, keř, dohromady to dává rod Sesamothamnus. Tyto malé stromy či keře s měkkým dřevem rostou v severovýchodní s jižní Africe. Kmen nebo hlavní větve bývají ztloustlé u báze, sezónní listy přisedlé či řapíkaté mají celistvé okraje a vyrůstají ze zvláštních výběžků. Květy bývají velké, přisedlé, bílé, krémové, růžové a žluté. Otvírají se navečer a jejich sladká vůně láká opylovače – noční motýly. Rostliny kvetou v bezlistém stavu.

Všech 5 známých druhů se dělí do dvou skupin: dva druhy rostou v severovýchodní Africe (Etiopie, Somálsko, Keňa a Tanzánie), tři druhy z druhé skupiny najdete v jižní Africe (SV RSA, S Botswana, SZ Namíbie, JZ Angola a J Zimbabwe).

Já sama žádný Sesamothamnus nemám, všechny druhy z fotogalerie patří Jiřímu Maule.

 

Fotografie: Sesamothamnus lugardii

 

Náhledy fotografií ze složky Sesamothamnus

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář