Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Ostatní rody - Stephania

9. 2. 2010

Stephania

 

Traduje se omyl, že rod Stephania dostal jméno podle saského botanika a vědce z konce 18.století Christiana F.Stephana. Ve skutečnosti je to podle řeckého slova stephanos, což je termín pro kónicky vytvarované tyčinky v samčích květech (rostlina je dvoudomá – zvlášť rostou samčí a samičí rostliny).

Tento rod spolu s rody Chasmanthera a Tinospora patří doObrazek čeledi Menispermaceae. Zahrnuje asi několik desítek druhů (encyklopedie Dicotyledons uvádí 32, Wikipedia 50), přičemž to asi ještě není konečný počet. Objevují se v celé tropické Africe, na jihu Indie, centrální a jižní Číně, dále v Asii (Thajsko, Kambodža) a na ostrově Nová Guinea. Stefanie rostou jako popínavé liány někdy až do délky 4 metrů a sem tam některá z nich má i tloustnoucí zdřevnatělou bázi. Rostliny obsahují alkaloidy, některé proto nacházejí využití v medicíně, dokonce jeden australský druh S.hernandifolia obsahuje alkaloid, který je smrtelně jedovatý.

Naprosto chápu, že pro obdivovatele pěkných kulovitých kaudexů mají tyto rostliny neobyčejné kouzlo. Já osobně nemám žádnou rostlinu  rodu Stephania, všechny nafocené patří mému příteli Jirkovi Maulemu.

 

Fotografie: Stephania suberosa

 

Náhledy fotografií ze složky Stephania

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář