Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Ostatní rody - Uncarina

11. 12. 2009

 Další rody – Uncarina

 

K rodům této hromadné rubriky přidám stručnější komentáře, spousta z nich zahrnuje jen několik druhů, z nichž máme ve sbírce třeba jen jeden. Nemá tedy smysl se více rozepisovat, nakonec podrobné články najdete na Zel(e)ných listech.

Pro Madagaskar endemický rod Uncarina obsahuje více jak desítku druhů, rostoucích v severní, západní, jižní a centrální části ostrova. Co píše encyklopedie Dicotyledons pana Eggliho? V oblastech na severu a severozápadě Madagaskaru jsou už jen zbytky populací rostlin tohoto druhu, zdejší oblasti jsou daleko více zasažené lidskou činností, původní biotopy tedy ubývají a s nimi i unkaríny. Lepší je to na suchém jihu a jihozápadě. Mezi jednotlivými druhy najdete menší stromečky ( např. U.roeoesliana )i docela vzrostlé stromky  (např. U.turicata). Rostlinám většinou nechybí podzemní hlíza, ze které vyrůstá rozvětvený stonek (nebo stonků vícero).

Jméno tento rod dostal podle typickéhoObrazek znaku unkarín – hákovitých výrůstků na plodech s několika většími semeny (latinsky uncus znamená hák, skoba, osten). Dalším typickým znakem je nepříjemný pach, který vydávají žláznaté listy při požkození a nepřehlédnutelné jsou i různě zbarvené trubkovité květy.

První unkaríny – U.roeoesliana jsem si vypěstovala z nakoupených semen, která docela dobře klíčila. Tyto rostliny mají dnes už obstojně ztloustlou bázi a největší z nich pravidelně každé léto kvete. Výhodou je, že pokud se dnes kdokoliv v unkarínách shlédne, může si sehnat semena, či čas od času na různých prodejních akcích nakoupit už hotové několikaleté semenáče. Ti netrpěliví mohou utratit peníze za třeba i vzrostlejší rostliny v zahraničních pěstírnách. Nejsou sice nejlevnější, ale dá se na ně našetřit.

 

Fotografie: Uncarina roeoesliana

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář