Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Othonna

23. 5. 2008

 

Othonna

 

Příbuzné rody Othonna a Senecio (čeleď Asteraceae) mám sice v jedné fotorubrice, úvod však věnuji každému rodu zvlášť. Abecedně je první Othonna, dnes to tedy vyšlo na tento rod. Jeho zástupce byste mohli najít hlavně v Jihoafrické republice, i když sem tam se objevují i v Namibii a Africe východní. Rod je to docela obsáhlý, stovka druhů je docela úctyhodné číslo. Jednotlivé druhy se odlišují růstovou formou, jsou to většinou opadavé polokeře, byliny či geofyty a jen některé mají pachykauly a kaudexy. Aby se daly jednotlivé druhy mezi sebou nějak odlišit, rozdělují se do pomocných 4 skupin:

1. Capensis – sem patří většinou poléhavé rostliny se sukulentními listy (např. O.capensis, O.carnosa)

2. Arborescens – už podle názvu vás napadne, že sem patří pachykaulní rozvětvené polokeře (např. O.arborescens, O.retrofracta)

3. Euphorbioides – mnou vyhledávaná skupina kaudexních rostlin, často až polštářovitého růstu (např. O.euphorbioides, O.herrei, O.lepidocaulis, O.hallii, O.clavifolia, O.armiana)

4. Cakilifolia další velice zajímavá skupina geofytních rostlin, zatahujících v suchém období (např. O.cuneata, O.filicaulis, O.intermedia).

Poté, co jsme dostavěli nový „skleník“, začli jsme pošilhávat po rostlinách se zimním růstem, tedy i po těch z rodu Othonna. Vyseli jsme lokalitní semena z jedné zámořské pěstírny (znovu upozorňuji na výsevy v chladném prostředí – u nás tedy ve sklepě za oknem) s docela slušnou klíčivostí a z netrpělivosti nakoupili u Obrazekjednoho šikovného středočeského pěstitele už víceleté semenáčky několika druhů, za všechny uvedu O.euphorbioides. Dodnes (jsou to 2 roky) s nimi nebyl žádný problém, stačí dodržet několik podmínek: pokud možno nechat rostliny samovolně se probudit z dormance (klidového stavu), v zimě zalévat s mírou a na jaře dovolit rostlinám pozvolna přejít do klidového stavu a až do konce prázdnin téměř nezalévat. Rostliny se v příznivých podmínkách odměňují vytrvalým kvetením a nepříliš bujnými (nežádoucími) přírůstky. Je skvělé, že je vůbec není třeba řezat, tvarují se tak nějak samy a vůbec nevypadají špatně. Pokud už tedy máte víceleté zkušenosti s pěstováním sukulentů a máte podmínky pro zimní kytky, asi pravděpodobně jednoho dne, podobně jako my, začnete pokukovat po tomto zajímavém rodu a já vám ho mohu jen a jen doporučit.

Fotografie : Othonna euphorbioides

 

Náhledy fotografií ze složky Othonna

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář