Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Peperomia

9. 6. 2008

 

Peperomia

 

Peperomie jsou rodem, jehož zástupci se nám rozrostly hlavně až v letošním roce. Donedávna jsme měli jen několik druhů a nové přibývaly velice opatrně. Mezi českými pěstiteli se sem tam objevovaly nové „okýnkové“ peperomie, já se však zhlídla nově i v těch kaudexních. Znala jsem je jen z obrázků a fotografií kolekcí zahraničních pěstitelů. Vloni jsem objednala alespoň semena dvou hlízovitých druhů a k mé velké radosti oba druhy vyklíčily, jeden (P.monticola) velice opatrně a druhý (P.gracillima) docela houfně. Docela mě to povzbudilo v zájmu o tento velice pestrý rod.

Podle Eggliho encyklopedie existuje asi 1000 druhů rodu Peperomia,  přičemž jen některé jsou něčím zajímavé pro sukulentáře. Ty se rozdělují do tří skupin podle toho druhu sukulence:

1. Rostliny se ztloustlými listy a okýnky na jejich horní straně (např. P.nivalis, P.columella, P.graveolens, P.asperula, P.dolabriformis, P.wolfgang- krahnii, P.strawii)

2. Geogyty s podzemní hlízou či kulovitými kořeny se stonkem a opadavými, řapíkatými listy (P.monticola, P.gracillima)

3. Rostliny s tlustými listy, stejně širokými jako tlustými

3.1. s listy střídavými (P.rotundifolia, P.incana)

3.2. s listy vstřícnými či v přeslenech (P.galioides)

Jako první v mé sbírce byla na ZL již popisovaná epyfytická P.rotundifolia, rostlina s velice zajímavou kresbou v průsvitných ztloustlých listech. Přiznám se, že rostlinu pěstuji na východním okně uvnitř domu a je jí na tom místě moc dobře. Za přemíru světla a občas i tepla v polykarbonátovníku by mi asi moc Obrazeknepoděkovala. V okamžiku, kdy se mi zdá, že rostlina nějak chřadne (může to být opomenutím zálivky s následným zaschnutím báze tenkých stonků nebo naopak hnilobou báze stonků při přehnané zálivce) provádím neprodleně přeřízkování a raději si tak vzhlednou rostlinu pojistím před případnou ztrátou.

Potvrdilo se mi (v nouzi, kdy jedna rostlina uhnila až k listové růžici), že některé (ne- li všechny) peperomie se sukulentními listy je možné listově řízkovat, stačí řapík listu zasunout do pemzy a tu udržovat vlhkou někde pod stolem mimo sluneční úpal.

Po nedávné přednášce velkého odborníka na peperomie Roberta Maijera z Holandska je těžké zůstat k sukulentním zástupcům rodu Peperomia v lhostejnosti, skvělé bylo, že řada jím popisovaných druhů byla před přednáškou ne příliš draho k dostání. Díky tomu se stal tento zajímavý rod podstatně početnější skupinkou rostlin, než tomu bývalo v minulosti. Rostliny se brzy adaptovaly na naše podmínky a dnes se nám často odměňují násadou květů- klasů. Kdo v březnu v Praze nebyl, může jen litovat.

 

Náhledy fotografií ze složky Peperomia

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář