Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Sansevieria

19. 6. 2008

Sansevieria

 

Rod Sansevieria (čeleď Ruscaceae, dříve Dracaenaceae) dostal své jméno podle hraběte P.A.Sanseverina, italského mecenáše zahradnictví v Neapoli z 18.století. Tzv. tchýniny jazyky jsou rozšířené hlavně v Africe, pak také v Jemenu, Indii, Srí Lance, Myanmaru (dřívější Barmě), Komorských ostrovech a na Madagaskaru. Mohou to být sukulenty se stonkem či bez, s podzemními ztloustlými stolony či nadzemními výběžky. Listy různé délky a tlouštky rostou buď jednotlivě, nebo v růžicích. Eggliho encyklopedie uvádí orientační rozdělení rodu podle tvaru květenství:

1.Květenství větvené (S.arborescens)

2.Květenství jednoduché, ve tvaru hlavy (S.kirkii, S.fischeri)

3.Květenství jednoduché, klasovité

3a.Rostliny s výběžky kolem báze (S.gracilis, S.francisii)

3b.Rostliny s podzemními stolony, listy cylindrické nebo polocylindrické, vrchní strana často prohloubená (S.canaliculata, S.rhodesiana)

3c.Rostliny s podzemními stolony, listy zploštělé nebo zahnuté (S.aethiopica, S.concinna, S.forskaoliana).

V závorkách uvádím příklady rostlin z naší sbírky. Vidět kvést nějakou sansevierii je velkolepá záležitost, květy se otevírají se soumrakem a intenzivně voní.

Mou první sansevierií byla S.parva a brzy ji následovaly další druhy. Se sansevieriemi je to totiž jako s kaktusy, pořídíte si jednu, Obrazekona vám vykvete a jste nadobro ztraceni. Kdekoliv vidíte nějaký další zajímavý druh, škemráte a otravujete tak dlouho, až se nad vámi slitují a dají vám nějaký list či dokonce řízek. Nedávno vyšla dokonce monografie o rodu Sansevieria a myslím si, že to je dost horký kandidát na budoucí přírůstek do naší knihovny. Koukněte se na články o sansevieriích na stránkách Zel(e)ných listů a možná pochopíte, proč se vášni pro tento rod dá tak snadno propadnout.

Fotografie: Listový řízek S.francisii

 

Náhledy fotografií ze složky Sansevieria

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář