Jdi na obsah Jdi na menu
 


Průpovídky 27 - Není kravička jako kravička

21. 9. 2014

 

Není kravička jako kravička

 

Při výletech mě už potkalo ledacos, když však jdu s dcerou, snažím se všemu nečekanému v negativním slova smyslu, pokud to jde, předcházet. Nechci jí výlety jakkoliv zošklivit, dobře tuším, že přichází do věku, kdy alfou omegou se snadno může stát třeba tablet či počítač i se všemi kreslenými postavami různých her pro děti nebo třeba lákadlem v podobě sociálních sítí. A už jednou se nám stalo něco, co sice ovlivnit nešlo, ale stačilo to k tomu, aby se malá bála každého podezřelého šramocení v křoví, ať jsme, kde jsme. Ale průpovídku o divoké bachyni jste možná četli. Čas od času se však nebezpečí i při dobré vůli neubráníte.

Tentokrát jsme se procházely kolem kláštera v Teplé u Mariánských Lázní. Ukazovala jsem Růžajdě romantické pastviny s odpočívajícími kravičkami v dálce a slibovala, že půjdeme po prohlídce exteriérů kláštera kolem nich. Tak se stalo, pomalou chůzí jsme se k nim blížily a Růžajda se zaradovala, že jedna kravička leží blízko nás- byla asi metr od ohradníku, a tak si ji může lépe prohlédnout. Jak se dala kráva lépe rozeznat, všimla jsem si, že její rozměry jsou jaksi neobvyklé. “Ta je nějaká vykrmená” povídám a otáčím se fotit okolí. “Kravičko, pocém” pronesla malá směrem k obryni. Kolos zareagoval, otočil k nám hlavu a začal se ztěžka zvedat. Podívala jsem se líp, zahlédla kroužek v nozdrách, růžově olemované oči a to, co viselo zvířeti mezi zadníma nohama dolů, určitě nebylo vemeno. “Růžajdo, to není kravička, to je bejk jako kráva” vyvedla jsem dítě z omylu a pobídla je k rychlému odchodu.

Nezbylo, než nebohou dcerku poučit, že i za elektrickým ohradníkem není radno zahrávat si s ohněm, v tomto případě konkrétně řečeno s plemenným býkem. Stačilo, aby se kolos špatně vyspal, nebo jsme se mu nějak znelíbily a ohradník by pro něj nebyl žádnou překážkou. Potom, co jsme si rychle prohlédly ostatní osazenstvo pastvin, zjistily jsme, že tam náš obr má spoustu dalších kamarádů podobného vzezření a hlavně zvědavých pohledů a tak jsem Růžajdu pobídla k rychlému ústupu do bezpečné vzdálenosti. I když těžko říct, jak veliká může být před nevrlým býkem bezpečná vzdálenost...

prupovidky--kravicka.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář