Jdi na obsah Jdi na menu
 


Průpovídky 4 - Vrabčí hnízdo

27. 4. 2013

 

Vrabčí hnízdo

 

I když vidím maličko hůř na dálku, ať chodím kdekoliv, pokud nejsem zrovna na louce s květinami, koukám hlavně před sebe a nad sebe. Díky tomu přicházím o spoustu věcí – ve městě o nejrůznější odpadky, což mě vůbec nemrzí, o nejrůznější cennosti a mince (alespoň dělám radost těm, co jdou po mně), nebo bohužel tu a tam i o psí hovínka (to mě zamrzí vždy především při následující dekontaminaci).Občas se mi tato vlastnost odmění nějakým zajímavým úlovkem.

Tak tomu bylo i v areálu plzeňské ZOO. U pavilónu afrických kopytníků jsem si všimla, že pod střechu u oken do ubikací zvířat zaletují vrabci. Říkala jsem si, co tam mohou pohledávat a brzy jsem na to přišla. Vrabci si tam udělali typické vrabčí hnízdo. Když se na hnízdo podíváte se mnou, napadne vás, proč se může o někom říkat, že má na hlavě vrabčí hnízdo. Je to totiž podivná změť stébel, chlupů a peří, v tomto případě nikoliv vlastního, ale rovnou objemnějšího – pštrosího. To by až tak zajímavé nebylo, pokud se lépe nezadíváte, kde si vrabci hnízdo udělali. Ano, zrak vás neklame – je to mezi dvěma reprobednami. Ty zde, pokud vím, slouží od jara do podzimu k reprodukci africké etnohudby, aby byl dojem Afriky v této části zahrady dokonalý. Nyní v dubnu reproduktory ještě mlčely, takže vrabčí pár by mohl nerušeně naklást vajíčka a začít vychovávat ptáčata. Co když se však hudba později rozezní a bude hrát každý den? Jak na to budou vrabci a hlavně vrabčata reagovat? Nedochází náhodou u ptačích mláďat k tzv. vtištění? Co když to vrabci nějak ustojí a mláďata normálně vyrostou a vyletí z hnízda? I když normálně... Třeba budou pocvrlikávat nějakou africkou worldmusic, nebo jen budou přizvukovat, až ji odněkud uslyší... Až tedy půjdete zoologickou zahradou, zaposlouchejte se pozorně do ptačího zpěvu a jestli z vrabčího hejna uslyšíte nějakou černošskou melodii, budete tušit, stejně jako já, odkud vítr vane. Nebo hraje?

vrabci-hnizdo.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Život

(Radka, 28. 4. 2013 23:06)

Díky, píše se to úplně samo a už jich mám nachystaných několik dalších, takže jejich frekvence asi zhoustne. Počkejte, až vám Bětka povyroste :-)..

Průpovídky

(Romča a spol., 28. 4. 2013 22:28)

Rady, tak "Průpovídky" jsou naprosto úžasný nápad. Moc se těším na další pokračování :o)