Smírčí kříže 24 - Krásno u Horního Slavkova
Smírčí kříž v Krásně u Horního Slavkova
Touto obcí či malým městem na trase Plzeň – Sokolov jsem jezdila rok co rok, nějakou dobu dokonce i měsíc co měsíc. O Krásně jsem věděla, že v jeho okolí stojí nepřehlédnutelná kamenná rozhledna s točitým schodištěm – tzv.karusel, protože ta byla občas vidět od silnice. Koho by napadlo, že přímo v obci hned u cesty stojí další památka, která tolik nevyčnívá z krajiny a je pravděpodobně mnohem starší, než místní rozhledna – mohutný smírčí kříž (výška i šířka kolem
Jeden z lidí, zabývajících se výzkumem smírčích křížů objevil v archívu, že by se snad k tomuto kříži měla vázat smírčí smlouva z roku 1513. Není potvrzené, že je to stoprocentně tento kříž, ale jeho rozměry souhlasí. Pokud někdo není v úplně obraze, smírčí smouva se sepisovala v případě nějakého hrdelního zločinu, kdy pachatel musel na důkaz pokání kromě jiného (pěněžitý trest, uspořádání bohoslužby apod.) také vlastnoručně vytesat kamenný kříž či křížový kámen, nebo si jeho výrobu draze zaplatit. Kříž pak stál na místě nešťastné události. Neznám přesné znění smírčí smouvy, která se váže ke kříži v Krásně, ale určitě by to šlo dohledat.
V polovině devatenáctého století nějaký snaživý člověk zasekal do hlavy kamenného kříže křížek železný, který (odhaduji, že tak někdy po polovině století dvacátého) další snaživec vylomil a poškodil tím vrchní plochu hlavy – kříž má odseknuté oba vrchní přední rohy a na temeni jsou vidět tři díry a zbytky železa. Zkrátka, každá doba má své horlivce a ti to někdy notně přehánějí.
Tento kříž má tedy podobný osud, jako řada dalších. Už nestojí na místě tragédie, kterou měl připomínat, ale je uklizený do bezpečí centra obce, kde mu nehrozí smutný osud podobných drobných památek, které se někdo neostýchal ukrást. Je to sice taková z nouze ctnost, ale bez toho bychom si dnes krásenský kříž možná jen prohlíželi na fotografiích a historických kresbách.
Fotografie:
1.+ 3.-5. Kamenný kříž v Krásně
2. Otvory po železném kříži