Příroda 22 - Hadcová Dominova skalka
Hadcová Dominova skalka
Pro správné pochopení celého následujícího textu je třeba nahlédnout do encyklopedie, co je to vlastně hadec (latinsky serpentinit). Jedná se o horninu, vzniklou za vysokého tlaku a teploty z jiné horniny (peridotitu). Barva bývá různá (zde šedozelená), typická je struktura povrchu, připomínající hadí kůži. To dalo této metamorfované hornině české i latinské jméno.
Hornina je to velmi odolná a při jejím zvětrávání vzniká substrát chudý na živiny, avšak bohatý na těžké kovy. Ty ve vysokých koncentracích zabržďují růst rostlin a způsobují nanismus - vznik trpasličích forem. Zajímavé je, že po přenesení rostlin do jiného substrátu se rostliny vrátí k normálnímu růstu, není to tedy změna genetická.
Hadcové těleso uprostřed Slavkovského lesa tu a tam vystupuje na povrch a tvoří menší či výraznější hadcové skalky. V blízkosti křižovatky silnice mezi obcemi Louka a Nová ves a zelené turistické trasy z Bečova ke Křížkům se objevuje pahorek, pojmenovaný podle botanika Karla Domina, který na přelomu 19. a 20. století zkoumal flóru zdejší oblasti. Přírodní památkou bylo zdejší více jak šestihektarové území vyhlášeno r. 1989.
Dopodrobna jsem zdejší flóru nezkoumala, snažila jsem se držet vyšlapaných cestiček, takže jsem viděla např. jen sleziník nepravý a hadcový, kapradinku měsíční, zvonek okrouhlolistý, chmerek roční, svízel sudetský, třeslici prostřední Při mé první návštěvě zde právě instalovali elektrické ohradníky pro ovce či kozy. Podobné skalky se totiž udržují pomocí přirozené pastvy, kdy dojde ke krácení travin a náletových dřevin. Ve stavu po vypasení jsem Dominovu skalku viděla při druhé návštěvě, na první pohled bylo zřetelné, že údržba je to účinná a prospěšná. Drobné vzácné druhy jen takto obstojí mezi svými mohutnějšími sousedy.
Více fotografií najdete ve fotogalerii Hadcová Dominova skalka.
Fotografie:
1. + 2. + 4. Dominova skalka
3. Vegetace ve škvírách
5. + 6. Skalka po spasení
Náhledy fotografií ze složky Hadcová Dominova skalka