Rostliny - Ostatní rody - Sesamothamnus
Sesamothamnus
Rostliny, lépe řečeno stromy rodu Sesamothamnus jsou pro mě trochu podivné. Znám je jen z kultury jako menší semenáče a v jejich dospělé podobě v přírodě jsem je viděla jen na několika fotografiích. Proto mě docela zajímalo, co se o tomto rodu dozvím v encyklopedii Dicotyledons.
V první řadě mě překvapilo, že jsou příbuzné s rostlinami rodů Uncarina a Pterodiscus. Sezamový keř, tak by se asi volně přeložil význam jména Sesamothamnus. „Sesamum“ je rod z čeledi Pedaliaceae a řecky „thamnos“ znamená křoví, keř, dohromady to dává rod Sesamothamnus. Tyto malé stromy či keře s měkkým dřevem rostou v severovýchodní s jižní Africe. Kmen nebo hlavní větve bývají ztloustlé u báze, sezónní listy přisedlé či řapíkaté mají celistvé okraje a vyrůstají ze zvláštních výběžků. Květy bývají velké, přisedlé, bílé, krémové, růžové a žluté. Otvírají se navečer a jejich sladká vůně láká opylovače – noční motýly. Rostliny kvetou v bezlistém stavu.
Všech 5 známých druhů se dělí do dvou skupin: dva druhy rostou v severovýchodní Africe (Etiopie, Somálsko, Keňa a Tanzánie), tři druhy z druhé skupiny najdete v jižní Africe (SV RSA, S Botswana, SZ Namíbie, JZ Angola a J Zimbabwe).
Já sama žádný Sesamothamnus nemám, všechny druhy z fotogalerie patří Jiřímu Maule.
Fotografie: Sesamothamnus lugardii
Náhledy fotografií ze složky Sesamothamnus